Tablet Xiaomi Pad 8 11.2" 8GB+256GB in Green
₪2275.00
Tablet Xiaomi Pad 8 11.2" 8GB+256GB in Green
Specification
| ColorGreen | FamilyPad | ManufacturerXiaomi |
| ModelXiaomi Pad 8 | Product TypeTablet | Battery9200mAh Lithium-Polymer |
| Starting Weight485 g | Camera13MP | BluetoothYes |
Description
Xiaomi Pad 8 tablet from the Xiaomi Pad series in green color, featuring an 11.2" display with 3200x2136 resolution, powered by a Snapdragon 8s Gen 4 processor (Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 Octa-core 3.2GHz), 256GB UFS 4.1 storage, Android 16 operating system, 13MP camera, 9200mAh Lithium-Polymer battery, starting weight of 485g, and a 24-month official importer warranty by Hamilton Electric & Electronics.
Specifications Tablet Xiaomi Pad 8 11.2" 8GB+256GB in Green
General
| Color | Green |
|---|---|
| Family | Pad |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Model | Xiaomi Pad 8 |
| Product Type | Tablet |
Additional Features
| Battery | 9200mAh Lithium-Polymer |
|---|---|
| Starting Weight | 485 g |
Camera
| Camera | 13MP |
|---|
Communication
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Cellular Modem | No |
| Wi-Fi | Yes |
Display
| Resolution | 3200x2136 |
|---|---|
| Screen Size | 11.2" |
Processor
| Processor | Snapdragon 8s Gen 4 |
|---|---|
| Processor Model | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 Octa-core 3.2GHz |
Software
| Operating System | Android 16 |
|---|
Storage
| Storage Capacity | 256GB |
|---|---|
| Storage Type | UFS 4.1 |
Warranty
| Service Provider | Hamilton Electric & Electronics |
|---|---|
| Warranty Period | 24 months |
| Warranty Type | Official importer |