ASUS Zenbook Duo 14" Laptop 32GB 2TB INTEL PTL H12Xe X9 — Moher Gray (Win11 Pro)
₪14995.00
ASUS Zenbook Duo 14" Laptop 32GB 2TB INTEL PTL H12Xe X9 — Moher Gray (Win11 Pro)
Specification
| ColorElephant Gray | FamilyZenbook | ManufacturerASUS |
| ModelUX8407AA-SN094X | Product TypeLaptop | SeriesZenbook Duo |
| Backlit KeyboardYes | Battery99Wh 4-cell Li-ion | Starting Weight1.65 kg |
Description
ASUS Zenbook Duo laptop, model UX8407AA-SN094X, in Elephant Gray color, featuring a 14.0" OLED touchscreen display with 2880x1800 resolution, Intel Core Ultra processor from the Intel Core Ultra Series 2 family, model INTEL PTL H12Xe X9, 32GB LPDDR5X memory, 2TB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD storage, Intel Arc Graphics, Windows 11 Pro operating system, FHD IR camera with Windows Hello support, backlit keyboard, 99Wh 4-cell battery, starting weight of 1.65 kg, and a 3-year onsite warranty (pickup and return service) by ASUS Israel.
Specifications ASUS Zenbook Duo 14" Laptop 32GB 2TB INTEL PTL H12Xe X9 — Moher Gray (Win11 Pro)
General
| Color | Elephant Gray |
|---|---|
| Family | Zenbook |
| Manufacturer | ASUS |
| Model | UX8407AA-SN094X |
| Product Type | Laptop |
| Series | Zenbook Duo |
Additional Features
| Backlit Keyboard | Yes |
|---|---|
| Battery | 99Wh 4-cell Li-ion |
| Starting Weight | 1.65 kg |
Camera
| Camera | FHD IR Camera with Windows Hello |
|---|
Communication
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Network Card | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wireless Network Card Model | Wi-Fi 7 (802.11be) 2x2 + Bluetooth 5.4 |
Display
| Panel Type | OLED 3K 16:10 144Hz 500nits HDR True Black 1000 |
|---|---|
| Resolution | 2880x1800 |
| Screen Coating | Glossy |
| Screen Size | 14.0" |
| Supports AMD FreeSync | No |
| Supports NVIDIA G-Sync | No |
| Touch Screen | Yes |
Graphics Processor
| Graphics Processor | Intel |
|---|---|
| Graphics Processor Model | Intel Arc Graphics |
Internal Memory
| Internal Memory Capacity | 32GB |
|---|---|
| Maximum Memory Capacity | 32GB |
| Memory Type | LPDDR5X |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra |
|---|---|
| Processor Generation | Intel Core Ultra Series 2 |
| Processor Model | INTEL PTL H12Xe X9 |
Security & Privacy
| Fingerprint Reader | No |
|---|
Software
| Operating System | Windows 11 Pro |
|---|---|
| Version | 64bit |
Storage
| Optical Drive | No optical drive |
|---|---|
| Storage Capacity | 2TB |
| Storage Type | M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
Warranty
| Service Provider | ASUS |
|---|---|
| Warranty Period | Three years |
| Warranty Type | On-site warranty (pickup and return) by ASUS Israel |