ASUS Zenbook Duo 14" Laptop 32GB 1TB U7 355 — Moher Gray (Win11 Home)
₪11595.00
ASUS Zenbook Duo 14" Laptop 32GB 1TB U7 355 — Moher Gray (Win11 Home)
Specification
| ColorMoher Gray | FamilyZenbook | ManufacturerASUS |
| ModelUX8407AA-SN062W | Product TypeLaptop | SeriesZenbook Duo |
| Backlit KeyboardYes | Battery99Wh 4-cell Li-ion | Starting Weight1.65 kg |
Description
ASUS Zenbook Duo laptop, model UX8407AA-SN062W, in Moher Gray color, featuring a 14.0" OLED touchscreen display with 2880x1800 resolution, Intel Core Ultra 7 Series 2 processor model Intel® Core™ Ultra 7 Processor 355, 32GB LPDDR5X memory, 1TB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD storage, Intel® Graphics, Windows 11 Home operating system, FHD IR camera with Windows Hello support, backlit keyboard, 99Wh 4-cell battery, starting weight of 1.65 kg, and ASUS warranty.
Specifications ASUS Zenbook Duo 14" Laptop 32GB 1TB U7 355 — Moher Gray (Win11 Home)
General
| Color | Moher Gray |
|---|---|
| Family | Zenbook |
| Manufacturer | ASUS |
| Model | UX8407AA-SN062W |
| Product Type | Laptop |
| Series | Zenbook Duo |
Additional Features
| Backlit Keyboard | Yes |
|---|---|
| Battery | 99Wh 4-cell Li-ion |
| Starting Weight | 1.65 kg |
Camera
| Camera | FHD IR Camera with Windows Hello support |
|---|
Communication
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Network Card | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wireless Network Card Model | Wi-Fi 7 (802.11be) 2x2 + Bluetooth 5.4 |
Display
| Panel Type | OLED 3K 16:10 144Hz 500nits HDR True Black 1000 |
|---|---|
| Resolution | 2880x1800 |
| Screen Coating | Anti-Reflection |
| Screen Size | 14.0" |
| Supports AMD FreeSync | No |
| Supports NVIDIA G-Sync | No |
| Touch Screen | Yes |
Graphics Processor
| Graphics Processor | Intel |
|---|---|
| Graphics Processor Model | Intel® Graphics |
Internal Memory
| Internal Memory Capacity | 32GB |
|---|---|
| Maximum Memory Capacity | 32GB |
| Memory Type | LPDDR5X |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
|---|---|
| Processor Generation | Series 2 |
| Processor Model | Intel® Core™ Ultra 7 Processor 355 2.3GHz, up to 4.7GHz, 8 Cores, 8 Threads |
Security & Privacy
| Fingerprint Reader | No |
|---|
Software
| Operating System | Windows 11 Home |
|---|---|
| Version | 64bit |
Storage
| Optical Drive | No optical drive |
|---|---|
| Storage Capacity | 1TB |
| Storage Type | M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
Warranty
| Service Provider | ASUS |
|---|---|
| Warranty Period | Three years |
| Warranty Type | On-site warranty (pickup and return) by ASUS Israel |