ASUS Zenbook Duo 14" Laptop 32GB 2TB U9 386H — Moher Gray (Win11 Home)
₪11995.00
ASUS Zenbook Duo 14" Laptop 32GB 2TB U9 386H — Moher Gray (Win11 Home)
Specification
| ColorMoher Gray | FamilyZenbook | ManufacturerASUS |
| ModelUX8407AA-SN046W | Product TypeLaptop | SeriesZenbook Duo |
| Backlit KeyboardNo | Battery99Wh 4-cell Li-ion | Starting Weight1.65 kg |
Description
ASUS Zenbook Duo laptop, model UX8407AA-SN046W, in Moher Gray color, featuring a 14.0" OLED touchscreen display with 2880x1800 resolution, Intel Core Ultra 9 processor from the Intel Core Ultra Series 1 family, model Intel® Core™ Ultra 9 Processor 386H, 32GB LPDDR5X memory, 2TB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD storage, Intel® Graphics, Windows 11 Home operating system, FHD IR camera with Windows Hello support, 99Wh 4-cell battery, starting weight of 1.65 kg, and a 3-year onsite warranty (pickup and return service) by ASUS Israel.
Specifications ASUS Zenbook Duo 14" Laptop 32GB 2TB U9 386H — Moher Gray (Win11 Home)
General
| Color | Moher Gray |
|---|---|
| Family | Zenbook |
| Manufacturer | ASUS |
| Model | UX8407AA-SN046W |
| Product Type | Laptop |
| Series | Zenbook Duo |
Additional Features
| Backlit Keyboard | No |
|---|---|
| Battery | 99Wh 4-cell Li-ion |
| Starting Weight | 1.65 kg |
Camera
| Camera | FHD IR Camera with Windows Hello |
|---|
Communication
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Network Card | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wireless Network Card Model | Wi-Fi 7 (802.11be) Tri-band 2x2 + Bluetooth® 5.4 |
Display
| Panel Type | OLED 3K 16:10, 144Hz, 500nits, HDR True Black 1000, 100% DCI-P3 |
|---|---|
| Resolution | 2880x1800 |
| Screen Coating | Glossy |
| Screen Size | 14.0" |
| Supports AMD FreeSync | No |
| Supports NVIDIA G-Sync | No |
| Touch Screen | Yes |
Graphics Processor
| Graphics Processor | Intel |
|---|---|
| Graphics Processor Model | Intel® Graphics |
Internal Memory
| Internal Memory Capacity | 32GB |
|---|---|
| Maximum Memory Capacity | 32GB |
| Memory Type | LPDDR5X |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 9 |
|---|---|
| Processor Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
| Processor Model | Intel® Core™ Ultra 9 Processor 386H 2.1 GHz (18MB Cache, up to 4.9 GHz, 16 cores, 16 Threads) |
Security & Privacy
| Fingerprint Reader | No |
|---|
Software
| Operating System | Windows 11 Home |
|---|---|
| Version | 64bit |
Storage
| Optical Drive | No optical drive |
|---|---|
| Storage Capacity | 2TB |
| Storage Type | M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
Warranty
| Service Provider | ASUS |
|---|---|
| Warranty Period | Three years |
| Warranty Type | On-site warranty (pickup and return) by ASUS Israel |