Original HP 903XL High-Capacity Yellow Ink Cartridge for HP OfficeJet Pro Printers
₪94.00
Original HP 903XL High-Capacity Yellow Ink Cartridge for HP OfficeJet Pro Printers
Specification
| ColorYellow | ManufacturerHP | ModelT6M11AE |
| Product TypeInk Cartridge | Series903XL | Compatible PrintersHP OfficeJet 6950 |
| Depth44 mm | Height115 mm | Weight0.07 kg |
Description
Original HP 903XL ink cartridge model T6M11AE in Yellow, featuring HP Thermal Inkjet printing technology with TIJ 4.X technology, dye-based ink, a print yield of up to 825 pages, and 8.5ml ink capacity. Compatible with HP OfficeJet 6950 printers. XL high-capacity cartridge with fade-resistant printing and recycled content, backed by a 1-month HP warranty.
Specifications Original HP 903XL High-Capacity Yellow Ink Cartridge for HP OfficeJet Pro Printers
General
| Color | Yellow |
|---|---|
| Manufacturer | HP |
| Model | T6M11AE |
| Product Type | Ink Cartridge |
| Series | 903XL |
Compatibility
| Compatible Printers | HP OfficeJet 6950 |
|---|
Dimensions and Weight
| Depth | 44 mm |
|---|---|
| Height | 115 mm |
| Weight | 0.07 kg |
| Width | 106 mm |
Printing
| Ink Type | Dye-Based |
|---|---|
| Ink Volume | 8.5 ml |
| Page Yield | Up to 825 Pages |
| Print Resolution Technology | TIJ 4.X |
| Printing Technology | HP Thermal Inkjet |
Additional Features
| Fade Resistance | Yes |
|---|---|
| Original Cartridge | Yes |
| Recycled Content | Yes |
| XL High Yield Cartridge | Yes |
Warranty
| Service Provider | HP |
|---|---|
| Warranty Period | One Month |