SanDisk SSD Plus 1TB 2.5" SATA III Internal SSD
₪650.00
SanDisk SSD Plus 1TB 2.5" SATA III Internal SSD
Specification
| ManufacturerSanDisk | ModelSDSSDA-1T00-G28 | Product TypeSSD Drive |
| SeriesSSD Plus | Mean Time Between Failures (MTTF)1 Million Hours | Height7 mm |
| Length100.5 mm | Width69.85 mm | Read Speed545MB/s |
Description
Internal SSD drive SanDisk SSD Plus series, model SDSSDA-1T00-G28, with a capacity of 1TB, SATA III 6Gb/s interface and 2.5" form factor, with read speeds up to 545MB/s and write speeds up to 515MB/s, with a limited 3-year warranty.
Specifications SanDisk SSD Plus 1TB 2.5" SATA III Internal SSD
General
| Manufacturer | SanDisk |
|---|---|
| Model | SDSSDA-1T00-G28 |
| Product Type | SSD Drive |
| Series | SSD Plus |
Durability
| Mean Time Between Failures (MTTF) | 1 Million Hours |
|---|
Measurements
| Height | 7 mm |
|---|---|
| Length | 100.5 mm |
| Width | 69.85 mm |
Performance
| Read Speed | 545MB/s |
|---|---|
| Write Speed | 515MB/s |
Temperature
| Operating Temperature | 0°C to 70°C |
|---|---|
| Storage Temperature | -40°C to 85°C |
Storage
| Drive Type | SSD |
|---|---|
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SATA III 6Gb/s |
| Storage Capacity | 1TB |
Warranty
| Warranty Period | 3 Years |
|---|---|
| Warranty Type | Limited Warranty |