SanDisk PC SN5000S 512GB NVMe PCIe 4.0 M.2 2280 Internal SSD
₪540.00
SanDisk PC SN5000S 512GB NVMe PCIe 4.0 M.2 2280 Internal SSD
Specification
| ManufacturerSanDisk | ModelSDEQNSJ-512G-1002 | Product TypeSSD Drive |
| SeriesPC SN5000S | Mean Time Between Failures (MTTF)1.75 Million Hours | Height2.38 mm |
| Length80 mm | Width22 mm | Read Speed6000MB/s |
Description
Internal SSD drive SanDisk PC SN5000S series, model SDEQNSJ-512G-1002, with a capacity of 512GB, NVMe SSD type with PCIe 4.0 x4 NVMe interface and M.2 2280 form factor, with read speeds up to 6000MB/s and write speeds up to 4200MB/s, with a limited 5-year manufacturer warranty.
Specifications SanDisk PC SN5000S 512GB NVMe PCIe 4.0 M.2 2280 Internal SSD
General
| Manufacturer | SanDisk |
|---|---|
| Model | SDEQNSJ-512G-1002 |
| Product Type | SSD Drive |
| Series | PC SN5000S |
Durability
| Mean Time Between Failures (MTTF) | 1.75 Million Hours |
|---|
Measurements
| Height | 2.38 mm |
|---|---|
| Length | 80 mm |
| Width | 22 mm |
Performance
| Read Speed | 6000MB/s |
|---|---|
| Write Speed | 4200MB/s |
Temperature
| Operating Temperature | 0°C to 70°C |
|---|---|
| Storage Temperature | -40°C to 85°C |
Storage
| Drive Type | NVMe SSD |
|---|---|
| Form Factor | M.2 2280 |
| Interface | PCIe 4.0 x4 NVMe |
| Storage Capacity | 512GB |
Warranty
| Warranty Period | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Type | Limited Manufacturer Warranty |