Computer Case ANTEC P7 SILENT
₪282.00
Computer Case ANTEC P7 SILENT
Specification
| Case TypeMid Tower | ColorBlack | 2.5" Drive Bays2+2 |
| 3.5" Drive Bays2 | 5.25" Bays1 | Maximum CPU Cooler Height (mm)160 |
| NotesMax GPU Length 390 mm | Thermal DesignIncluded Fans: Rear 1x120mm & Front 1x120mm | Front PortsUSB 3.0 \ Earphone/Mic |
Description
Mid Tower case in black, supports ATX, Micro ATX, and Mini ITX motherboards, with dimensions W=210mm, H=470mm, D=445mm. The case includes front USB 3.0 ports and headphone/microphone jacks, with space for 1 x 5.25" bay, 2 x 3.5" hard drives, and 2+2 x 2.5" hard drives. Maximum CPU cooler height is 160mm, and thermal design includes a 120mm rear fan and a 120mm front fan. Maximum length for graphics card is 390mm.
Specifications Computer Case ANTEC P7 SILENT
General
| Case Type | Mid Tower |
|---|---|
| Color | Black |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 2+2 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 2 |
| 5.25" Bays | 1 |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 160 |
| Notes | Max GPU Length 390 mm |
| Thermal Design | Included Fans: Rear 1x120mm & Front 1x120mm |
Connections
| Front Ports | USB 3.0 \ Earphone/Mic |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=210 H=470 D=445 mm |