Computer Case ANTEC P30 AR RGB
₪379.00
Computer Case ANTEC P30 AR RGB
Specification
| Case TypeMid Tower | ColorBlack | 2.5" Drive Bays1+1 |
| 3.5" Drive Bays2 | Lighting TypeARGB | Maximum CPU Cooler Height (mm)175 |
| NotesMax GPU Length ≤ 405 mm | Thermal DesignIncluded ARGB Fans: Front 2x140mm & Rear 1x120mm & PWM Reverse PSU Shroud 2x120mm | Front PortsUSB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C |
Description
Mid Tower case in black, supports ATX, Micro ATX, and Mini ITX motherboards. The dimensions of the case are 222 mm width, 465 mm height, and 478 mm depth. It includes front USB 3.0 ports, Earphone/Mic connection, and USB Type-C. The case is equipped with ARGB lighting and can accommodate up to two 3.5-inch drives and one additional 2.5-inch drive. The maximum CPU cooler height is 175 mm. The thermal design includes two 140 mm ARGB fans at the front of the case and a 120 mm rear fan, as well as a 120 mm inverted PSU fan. The maximum length for a graphics card is 405 mm.
Specifications Computer Case ANTEC P30 AR RGB
General
| Case Type | Mid Tower |
|---|---|
| Color | Black |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 1+1 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 2 |
| Lighting Type | ARGB |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 175 |
| Notes | Max GPU Length ≤ 405 mm |
| Thermal Design | Included ARGB Fans: Front 2x140mm & Rear 1x120mm & PWM Reverse PSU Shroud 2x120mm |
Connections
| Front Ports | USB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=222 H=465 D=478 mm |