Computer Case ANTEC P30 AIR
₪292.00
Computer Case ANTEC P30 AIR
Specification
| Case TypeMid Tower | ColorBlack | 2.5" Drive Bays1+1 |
| 3.5" Drive Bays2 | Maximum CPU Cooler Height (mm)175 | NotesMax GPU Length ≤ 405 mm |
| Thermal DesignIncluded Fans: Front 2x140mm, Rear 1x120mm & Reverse PSU Shroud 2x120mm | Front PortsUSB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C | Motherboard CompatibilityATX \ Micro ATX \ Mini ITX |
Description
Mid Tower case in black color, supporting ATX, Micro ATX, and Mini ITX motherboards. The dimensions of the case are 222 mm in width, 465 mm in height, and 478 mm in depth. The case is equipped with front ports including USB 3.0, Earphone/Mic connection, and USB Type-C. It can accommodate up to two 3.5-inch hard drives and an additional 2.5-inch drive, with the option to install another 2.5-inch drive. The maximum CPU cooler height is 175 mm. The thermal design includes a dual 140 mm front fan, a 120 mm rear fan, and two 120 mm fans in the reverse power location. The maximum allowed length for the graphics card is 405 mm.
Specifications Computer Case ANTEC P30 AIR
General
| Case Type | Mid Tower |
|---|---|
| Color | Black |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 1+1 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 2 |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 175 |
| Notes | Max GPU Length ≤ 405 mm |
| Thermal Design | Included Fans: Front 2x140mm, Rear 1x120mm & Reverse PSU Shroud 2x120mm |
Connections
| Front Ports | USB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=222 H=465 D=478 mm |