Computer Case ANTEC P20C WHITE
₪341.00
Computer Case ANTEC P20C WHITE
Specification
| Case TypeMid Tower | ColorWhite | 2.5" Drive Bays2+2 |
| 3.5" Drive Bays2 | Maximum CPU Cooler Height (mm)170 | NotesMax GPU Length ≤ 375 mm |
| Thermal DesignIncluded PWM Front Fans 3x120mm | Front PortsEarphone/Mic \ USB Type-C \ USB 3.2 | Motherboard CompatibilityATX \ Micro ATX \ E-ATX \ Mini ITX |
Description
White Mid Tower case, suitable for ATX, Micro ATX, E-ATX, and Mini ITX motherboards. The dimensions of the case are 220 mm width, 490 mm height, and 469 mm depth. It includes front ports for Earphone/Mic, USB Type-C, and USB 3.2. The case supports two 3.5-inch drives and four 2.5-inch drives (2+2). The maximum CPU cooler height is 170 mm, and its thermal design includes three 120 mm fans at the front. The maximum allowable length for the graphics card is 375 mm.
Specifications Computer Case ANTEC P20C WHITE
General
| Case Type | Mid Tower |
|---|---|
| Color | White |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 2+2 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 2 |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 170 |
| Notes | Max GPU Length ≤ 375 mm |
| Thermal Design | Included PWM Front Fans 3x120mm |
Connections
| Front Ports | Earphone/Mic \ USB Type-C \ USB 3.2 |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ E-ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=220 H=490 D=469 mm |