Computer Case ANTEC P101 SILENT
₪732.00
Computer Case ANTEC P101 SILENT
Specification
| Case TypeMid Tower | ColorBlack | 2.5" Drive Bays2 |
| 3.5" Drive Bays8 | 5.25" Bays1 | Maximum CPU Cooler Height (mm)180 |
| NotesMax GPU Length ≤ 270 mm (with HDD) ≤ 450 mm (without HDD) | Thermal DesignIncluded Fans: Front 3x120mm & Rear 1x140mm | Front PortsUSB 2.0 \ USB 3.0 \ Earphone/Mic \ Fan Controller |
Description
Mid Tower case in black, compatible with ATX, Micro ATX, E-ATX, and Mini ITX motherboards. The dimensions of the case are 232 mm width, 506 mm height, and 527 mm depth. It includes front ports for USB 2.0, USB 3.0, Earphone/Mic connection, and a FAN Controller. The case is equipped with bays for 1 x 5.25-inch drive, 8 x 3.5-inch drives, and 2 x 2.5-inch drives. The maximum CPU cooler height is 180 mm. The thermal design includes 3 x 120 mm fans at the front and 1 x 140 mm fan at the rear. The maximum length for a graphics card is 270 mm with HDD and 450 mm without HDD.
Specifications Computer Case ANTEC P101 SILENT
General
| Case Type | Mid Tower |
|---|---|
| Color | Black |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 2 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 8 |
| 5.25" Bays | 1 |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 180 |
| Notes | Max GPU Length ≤ 270 mm (with HDD) ≤ 450 mm (without HDD) |
| Thermal Design | Included Fans: Front 3x120mm & Rear 1x140mm |
Connections
| Front Ports | USB 2.0 \ USB 3.0 \ Earphone/Mic \ Fan Controller |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ E-ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=232 H=506 D=527 mm |