Computer Case ANTEC NX800
₪472.00
Computer Case ANTEC NX800
Specification
| Case TypeMid Tower | ColorBlack | 2.5" Drive Bays4+1 |
| 3.5" Drive Bays3 | Lighting TypeARGB | Maximum CPU Cooler Height (mm)180 |
| NotesMax GPU Length ≤ 350 mm | Thermal DesignIncluded ARGB Fans: Front 2x200mm & Rear 1x120mm | Front PortsUSB 2.0 \ USB 3.0 \ Earphone/Mic \ RGB Controller |
Description
Mid Tower case in black color, supports ATX, Micro ATX, E-ATX, and Mini ITX motherboards. Its dimensions are 230 mm width, 500 mm height, and 470 mm depth. Includes front ports for USB 2.0, USB 3.0, Earphone/Mic, and RGB Controller. ARGB lighting is integrated with two 200 mm front fans and one 120 mm rear fan. The case supports 3 hard drives of 3.5 inches and 4+1 of 2.5 inches. The maximum height for CPU cooling is 180 mm, and the maximum length for a graphics card is 350 mm.
Specifications Computer Case ANTEC NX800
General
| Case Type | Mid Tower |
|---|---|
| Color | Black |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 4+1 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 3 |
| Lighting Type | ARGB |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 180 |
| Notes | Max GPU Length ≤ 350 mm |
| Thermal Design | Included ARGB Fans: Front 2x200mm & Rear 1x120mm |
Connections
| Front Ports | USB 2.0 \ USB 3.0 \ Earphone/Mic \ RGB Controller |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ E-ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=230 H=500 D=470 mm |