Computer Case ANTEC NX500M AR RGB ELITE
₪214.00
Computer Case ANTEC NX500M AR RGB ELITE
Specification
| Case TypeMini Tower | ColorBlack | 2.5" Drive Bays2+1 |
| 3.5" Drive Bays2 | Maximum CPU Cooler Height (mm)155 | NotesMaximum GPU Length ≤ 300 mm |
| Thermal DesignIncluded ARGB Fans: Front 3x120mm / Rear 1x120mm | Front PortsUSB 2.0 \ USB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C | Motherboard CompatibilityMicro ATX \ Mini ITX |
Description
Mini Tower case in black, suitable for Micro ATX and Mini ITX motherboards. The dimensions of the case are 200 mm width, 451 mm height, and 384 mm depth. The case is equipped with front ports including USB 2.0, USB 3.0, Earphone/Mic connection, and USB Type-C. It can accommodate up to 2 x 3.5-inch Hard Drives and 2+1 x 2.5-inch drives. The maximum CPU cooler height is 155 mm. The thermal design includes fans with ARGB lighting, with 3 x 120 mm fans installed at the front and an additional 120 mm fan at the rear. The maximum length of a graphics card allowed in the case is 300 mm.
Specifications Computer Case ANTEC NX500M AR RGB ELITE
General
| Case Type | Mini Tower |
|---|---|
| Color | Black |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 2+1 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 2 |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 155 |
| Notes | Maximum GPU Length ≤ 300 mm |
| Thermal Design | Included ARGB Fans: Front 3x120mm / Rear 1x120mm |
Connections
| Front Ports | USB 2.0 \ USB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | Micro ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=200 H=451 D=384 mm |