Computer Case ANTEC NX290
₪180.00
Computer Case ANTEC NX290
Specification
| Case TypeMid Tower | ColorBlack | 2.5" Drive Bays2+1 |
| 3.5" Drive Bays2 | Lighting TypeRGB | Maximum CPU Cooler Height (mm)155 |
| NotesMaximum GPU Length ≤ 320 mm | Thermal DesignIncluded Fans: Front RGB 3x120mm & Rear Regular 1x120mm | Front PortsUSB 2.0 \ USB 3.0 \ Earphone/Mic |
Description
Mid Tower case in black color, supports motherboards of type ATX, Micro ATX, E-ATX, and Mini ITX. The dimensions of the case are 206 mm width, 450 mm height, and 404 mm depth. It includes front ports for USB 2.0, USB 3.0, and an Earphone/Mic input. The case is equipped with RGB lighting and can accommodate up to 2 Hard Drive bays of 3.5 inches and 2+1 bays of 2.5 inches. The maximum CPU cooler height is 155 mm, with a thermal design that includes a front RGB fan of 3x120 mm and a standard rear fan of 1x120 mm. The maximum supported graphics card length is 320 mm.
Specifications Computer Case ANTEC NX290
General
| Case Type | Mid Tower |
|---|---|
| Color | Black |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 2+1 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 2 |
| Lighting Type | RGB |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 155 |
| Notes | Maximum GPU Length ≤ 320 mm |
| Thermal Design | Included Fans: Front RGB 3x120mm & Rear Regular 1x120mm |
Connections
| Front Ports | USB 2.0 \ USB 3.0 \ Earphone/Mic |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ E-ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=206 H=450 D=404 mm |