Computer Case FRACTAL NODE 304
₪560.00
Computer Case FRACTAL NODE 304
Specification
| Case TypeSFF | ColorBlack | 2.5" Drive Bays6 (2.5 or 3.5) |
| 3.5" Drive Bays6 (3.5 or 2.5) | Maximum CPU Cooler Height (mm)160 | NotesMax GPU Length 310 mm |
| Power SupplySupport Max PSU Length 160 mm | Thermal DesignIncluded Fans: Front 2x92mm & Rear 1x140mm | Front PortsUSB 3.0 \ Earphone/Mic |
Description
SFF case in black, compatible with Mini ITX and Mini DTX motherboards, with dimensions W=250 H=210 D=374mm. Includes front USB 3.0 ports and headphone/microphone jacks. Supports a power supply with a maximum length of 160mm. This case allows for the installation of up to 6 hard drives of 3.5 inches (or 2.5 inches) and 6 drives of 2.5 inches (or 3.5 inches). The maximum height for CPU cooling is 160mm. The thermal design includes two 92mm fans at the front of the case and a 140mm rear fan. Supports a maximum graphics card length of 310mm.
Specifications Computer Case FRACTAL NODE 304
General
| Case Type | SFF |
|---|---|
| Color | Black |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 6 (2.5 or 3.5) |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 6 (3.5 or 2.5) |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 160 |
| Notes | Max GPU Length 310 mm |
| Power Supply | Support Max PSU Length 160 mm |
| Thermal Design | Included Fans: Front 2x92mm & Rear 1x140mm |
Connections
| Front Ports | USB 3.0 \ Earphone/Mic |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | Mini ITX \ Mini DTX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=250 H=210 D=374 mm |