Computer Case COOLERMASTER MASTERCASE SL600M
₪1066.00
Computer Case COOLERMASTER MASTERCASE SL600M
Specification
| Case TypeMid Tower | ColorSilver | 2.5" Drive Bays4+4 |
| 3.5" Drive Bays4 | Maximum CPU Cooler Height (mm)190 | NotesMax GPU Length 318 mm |
| Thermal DesignInstalled Bottom PWM Fans 2x200mm | Front PortsUSB 2.0 \ USB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C \ Fan Controller | Motherboard CompatibilityATX \ Micro ATX \ Mini ITX |
Description
Silver Mid Tower case suitable for ATX, Micro ATX, and Mini ITX motherboards. The dimensions of the case are 242 mm in width, 574 mm in height, and 544 mm in depth. The case is equipped with front ports including USB 2.0, USB 3.0, headphone/microphone input, USB Type-C, and a FAN Controller. It supports 4 hard drives of 3.5 inches and 4+4 drives of 2.5 inches. The maximum CPU cooler height is 190 mm, and its thermal design includes 2x200 mm fans installed at the bottom with PWM technology. The maximum allowable length for the graphics card is 318 mm.
Specifications Computer Case COOLERMASTER MASTERCASE SL600M
General
| Case Type | Mid Tower |
|---|---|
| Color | Silver |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 4+4 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 4 |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 190 |
| Notes | Max GPU Length 318 mm |
| Thermal Design | Installed Bottom PWM Fans 2x200mm |
Connections
| Front Ports | USB 2.0 \ USB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C \ Fan Controller |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=242 H=574 D=544 mm |