Computer Case COOLERMASTER MASTERCASE H500M
₪1022.00
Computer Case COOLERMASTER MASTERCASE H500M
Specification
| Case TypeMid Tower | ColorBlack | 2.5" Drive Bays6+2 |
| 3.5" Drive Bays2 | Lighting TypeARGB | Maximum CPU Cooler Height (mm)190 |
| NotesMax GPU Length 410 mm | Thermal DesignInstalled Fans: Rear 1x140mm & Front 2x200mm ARGB | Front PortsUSB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C |
Description
Mid Tower case in black, supports ATX, Micro ATX, E-ATX, and Mini ITX motherboards. The dimensions of the case are 248 mm width, 546 mm height, and 544 mm depth. The case is equipped with front USB 3.0, Earphone/Mic, and USB Type-C ports, and offers ARGB lighting. It can accommodate up to 2 x 3.5-inch Hard Drives and 6+2 x 2.5-inch drives. The maximum CPU cooler height is 190 mm, with a thermal design that includes a 140 mm rear fan and two 200 mm front ARGB fans. The maximum allowable length for the graphics card is 410 mm.
Specifications Computer Case COOLERMASTER MASTERCASE H500M
General
| Case Type | Mid Tower |
|---|---|
| Color | Black |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 6+2 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 2 |
| Lighting Type | ARGB |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 190 |
| Notes | Max GPU Length 410 mm |
| Thermal Design | Installed Fans: Rear 1x140mm & Front 2x200mm ARGB |
Connections
| Front Ports | USB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ E-ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=248 H=546 D=544 mm |