Computer Case COOLERMASTER HAF 700
₪1363.00
Computer Case COOLERMASTER HAF 700
Specification
| Case TypeFull Tower | ColorBlack | 2.5" Drive Bays5+4 |
| 3.5" Drive Bays4+5 | Lighting TypeARGB | Maximum CPU Cooler Height (mm)165 |
| NotesMax GPU Length 490 mm | Thermal DesignInstalled SickleFlow ARGB PWM Fans: Front 2x200mm & Rear 2x120mm & Bottom 1x120mm | Front PortsEarphone/Mic \ USB Type-C \ USB 3.2 |
Description
Full Tower case in black, supports ATX, Micro ATX, E-ATX, Mini ITX, SSI-EEB, and SSI-CEB motherboards. The dimensions of the case are 291 mm width, 626 mm height, and 666 mm depth. It includes front ports for Earphone/Mic, USB Type-C, and USB 3.2. The case is equipped with ARGB lighting and can accommodate up to 4+5 3.5-inch drives and 5+4 2.5-inch drives. The maximum CPU cooler height is 165 mm. Advanced thermal design with pre-installed SickleFlow ARGB PWM fans: 2 200 mm fans at the front, 2 120 mm fans at the rear, and 1 120 mm fan at the bottom. The maximum length for a graphics card is 490 mm.
Specifications Computer Case COOLERMASTER HAF 700
General
| Case Type | Full Tower |
|---|---|
| Color | Black |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 5+4 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 4+5 |
| Lighting Type | ARGB |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 165 |
| Notes | Max GPU Length 490 mm |
| Thermal Design | Installed SickleFlow ARGB PWM Fans: Front 2x200mm & Rear 2x120mm & Bottom 1x120mm |
Connections
| Front Ports | Earphone/Mic \ USB Type-C \ USB 3.2 |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ E-ATX \ Mini ITX \ SSI-EEB \ SSI-CEB |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=291 H=626 D=666 mm |