Computer Case GIGABYTE AORUS C500 GLASS
₪1071.00
Computer Case GIGABYTE AORUS C500 GLASS
Specification
| Case TypeMid Tower | ColorBlack | 2.5" Drive Bays2 |
| 3.5" Drive Bays2 | Lighting TypeARGB | Maximum CPU Cooler Height (mm)190 |
| NotesMax GPU Length 420 mm | Thermal DesignInstalled ARGB PWM Fans: Front 3x120mm & Rear 1x120mm | Front PortsUSB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C |
Description
Mid Tower case in black, supports ATX, Micro ATX, E-ATX, and Mini ITX motherboards. Its dimensions are 250 mm width, 548 mm height, and 482 mm depth. The case is equipped with front USB 3.0, Earphone/Mic, and USB Type-C ports. ARGB lighting adds an aesthetic touch, while the thermal design includes ARGB PWM fans installed at the front of the case (3x120mm) and at the rear (1x120mm). The case supports two 3.5-inch drives and two additional 2.5-inch drives. The maximum CPU cooler height is 190 mm, and the maximum graphics card length is 420 mm.
Specifications Computer Case GIGABYTE AORUS C500 GLASS
General
| Case Type | Mid Tower |
|---|---|
| Color | Black |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 2 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 2 |
| Lighting Type | ARGB |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 190 |
| Notes | Max GPU Length 420 mm |
| Thermal Design | Installed ARGB PWM Fans: Front 3x120mm & Rear 1x120mm |
Connections
| Front Ports | USB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ E-ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=250 H=548 D=482 mm |