Computer Case ANTEC FLUX WHITE
₪463.00
Computer Case ANTEC FLUX WHITE
Specification
| Case TypeMid Tower | ColorWhite | 2.5" Drive Bays1+2 |
| 3.5" Drive Bays2 | Maximum CPU Cooler Height (mm)180 | NotesMax GPU Length ≤ 408 mm |
| Thermal DesignIncluded PWM Fans: Front 3x120mm & Reverse PSU Shroud 1x120mm + Rear 1x140mm | Front PortsUSB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C | Motherboard CompatibilityATX \ Micro ATX \ E-ATX \ Mini ITX |
Description
Mid Tower case in white, compatible with ATX, Micro ATX, E-ATX, and Mini ITX motherboards. The dimensions of the case are 239 mm width, 502 mm height, and 484 mm depth. The case is equipped with front USB 3.0, Earphone/Mic, and USB Type-C ports. It supports the installation of up to 2 hard drives of 3.5 inches and up to 3 hard drives of 2.5 inches. The maximum height for CPU cooling is 180 mm. The thermal design includes fans with PWM technology: 3 x 120 mm fans at the front, 1 x 120 mm fan on the power supply cover, and 1 x 140 mm fan at the rear. The maximum length for a graphics card is 408 mm.
Specifications Computer Case ANTEC FLUX WHITE
General
| Case Type | Mid Tower |
|---|---|
| Color | White |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 1+2 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 2 |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 180 |
| Notes | Max GPU Length ≤ 408 mm |
| Thermal Design | Included PWM Fans: Front 3x120mm & Reverse PSU Shroud 1x120mm + Rear 1x140mm |
Connections
| Front Ports | USB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ E-ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=239 H=502 D=484 mm |