Computer Case ANTEC FLUX PRO WHITE
₪774.00
Computer Case ANTEC FLUX PRO WHITE
Specification
| Case TypeFull Tower | ColorWhite | 2.5" Drive Bays2+4 |
| 3.5" Drive Bays4 | Maximum CPU Cooler Height (mm)190 | NotesMax GPU Length ≤ 455 mm |
| Thermal DesignPre-installed Fans: Front 3x140mm, Rear 1x140mm & Reversible Bottom 2x120mm | Front PortsUSB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C | Motherboard CompatibilityATX \ Micro ATX \ E-ATX \ Mini ITX |
Description
Full Tower case in white, supports ATX, Micro ATX, E-ATX, and Mini ITX motherboards. The dimensions of the case are 245 mm width, 545 mm height, and 530 mm depth. It includes front ports for USB 3.0, Earphone/Mic, and USB Type-C. The case offers space for 4 x 3.5-inch Hard Drives and 2+4 x 2.5-inch drives. The maximum CPU cooler height is 190 mm. Advanced thermal design with pre-installed fans: 3 x 140 mm fans at the front, 1 x 140 mm fan at the rear, and 2 x 120 mm fans at the bottom, which are reversible. The maximum length for a graphics card is 455 mm.
Specifications Computer Case ANTEC FLUX PRO WHITE
General
| Case Type | Full Tower |
|---|---|
| Color | White |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 2+4 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 4 |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 190 |
| Notes | Max GPU Length ≤ 455 mm |
| Thermal Design | Pre-installed Fans: Front 3x140mm, Rear 1x140mm & Reversible Bottom 2x120mm |
Connections
| Front Ports | USB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ E-ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=245 H=545 D=530 mm |