Original HP 652 Tri-Color Ink Cartridge for HP DeskJet Ink Advantage and OfficeJet Ink Advantage Printers
₪60.00
Original HP 652 Tri-Color Ink Cartridge for HP DeskJet Ink Advantage and OfficeJet Ink Advantage Printers
Specification
| ColorColor | ManufacturerHP | ModelF6V24AE |
| Product TypeInk Cartridge | Series652 | Depth37 mm |
| Height115 mm | Weight0.04 kg | Width113 mm |
Description
Original HP 652 ink cartridge model F6V24AE in tri-color, featuring HP Thermal Inkjet printing technology with TIJ 2.X Gen III technology, a print yield of up to 200 pages, and 5ml ink capacity. Compatible with HP DeskJet Ink Advantage 3788 / 3789 / 3790 / 3835 / 5075 / 5275 printers. Features fade-resistant printing and recycled content, backed by a 1-month HP warranty.
Specifications Original HP 652 Tri-Color Ink Cartridge for HP DeskJet Ink Advantage and OfficeJet Ink Advantage Printers
General
| Color | Color |
|---|---|
| Manufacturer | HP |
| Model | F6V24AE |
| Product Type | Ink Cartridge |
| Series | 652 |
Dimensions and Weight
| Depth | 37 mm |
|---|---|
| Height | 115 mm |
| Weight | 0.04 kg |
| Width | 113 mm |
Printing
| Ink Type | Dye-Based |
|---|---|
| Ink Volume | 5 ml |
| Page Yield | Up to 200 Pages |
| Print Resolution Technology | TIJ 2.X Gen III |
| Printing Technology | HP Thermal Inkjet |
Additional Features
| Fade Resistance | Yes |
|---|---|
| Original Cartridge | Yes |
| Recycled Content | Yes |
| XL High Yield Cartridge | No |
Warranty
| Service Provider | HP |
|---|---|
| Warranty Period | One Month |