Computer Case ANTEC DP505 WHITE
₪400.00
Computer Case ANTEC DP505 WHITE
Specification
| Case TypeMid Tower | ColorWhite | 2.5" Drive Bays2+2 |
| 3.5" Drive Bays2 | Lighting TypeARGB | Maximum CPU Cooler Height (mm)170 |
| NotesMax GPU Length ≤ 375 mm | Thermal DesignIncluded ARGB Fans Front 3x120mm | Front PortsUSB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C \ RGB Controller |
Description
White Mid Tower case, supports motherboards of type ATX, Micro ATX, E-ATX, and Mini ITX. The dimensions of the case are 220 mm width, 490 mm height, and 481 mm depth. It includes front USB 3.0 ports, Earphone/Mic connection, USB Type-C, and RGB Controller. The case is equipped with ARGB lighting and allows installation of up to 2 Hard Drive bays of 3.5 inches and 4 bays of 2.5 inches (2+2). The maximum CPU cooler height is 170 mm, and the thermal design includes 3 120 mm fans with ARGB lighting at the front. The maximum allowable length for the graphics card is 375 mm.
Specifications Computer Case ANTEC DP505 WHITE
General
| Case Type | Mid Tower |
|---|---|
| Color | White |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 2+2 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 2 |
| Lighting Type | ARGB |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 170 |
| Notes | Max GPU Length ≤ 375 mm |
| Thermal Design | Included ARGB Fans Front 3x120mm |
Connections
| Front Ports | USB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C \ RGB Controller |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ E-ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=220 H=490 D=481 mm |