FRACTAL DESIGN NORTH XL CHARCOAL BLACK
₪1022.00
FRACTAL DESIGN NORTH XL CHARCOAL BLACK
In stock
Product code: DESIGN-NORTH-XL-CHARCOAL-BLACK-COMPUTER-CASE
Fractal Design
Brand
₪1022.00
Price without VAT: ₪873.50
Specification
| Case TypeFull Tower | ColorBlack | 2.5" Drive Bays2 |
| Maximum CPU Cooler Height (mm)185 \ 155 | NotesMax GPU Length up to 413 mm | Thermal DesignIncluded Aspect Fans 3x140mm |
| Front PortsUSB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C | Motherboard CompatibilityATX \ Micro ATX \ E-ATX \ Mini ITX | Overall DimensionsL=503 W=240 H=509 mm / 9.5 kg |
Description
Full Tower case in black, supports ATX, Micro ATX, E-ATX, and Mini ITX motherboards. The dimensions of the case are 503 mm (length) x 240 mm (width) x 509 mm (height) and it weighs 9.5 kg. The case is equipped with front USB 3.0 ports, Earphone/Mic connection, and USB Type-C. It supports two 2.5-inch Hard Drive bays and a maximum CPU cooler height of 185 mm (155 mm). The thermal design includes three 140 mm fans. The maximum length for a graphics card is up to 413 mm.
Specifications FRACTAL DESIGN NORTH XL CHARCOAL BLACK
General
| Case Type | Full Tower |
|---|---|
| Color | Black |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 2 |
|---|---|
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 185 \ 155 |
| Notes | Max GPU Length up to 413 mm |
| Thermal Design | Included Aspect Fans 3x140mm |
Connections
| Front Ports | USB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ E-ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | L=503 W=240 H=509 mm / 9.5 kg |