Computer Case FRACTAL DESIGN TORRENT COMPACT SOLID
₪614.00
Computer Case FRACTAL DESIGN TORRENT COMPACT SOLID
Specification
| Case TypeMid Tower | ColorBlack | 2.5" Drive Bays3+1 |
| 3.5" Drive Bays1 | Maximum CPU Cooler Height (mm)170 | NotesMax GPU Length 330 mm |
| Thermal DesignIncluded Fans Dynamic GP-18 2x180mm | Front PortsUSB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C | Motherboard CompatibilityATX \ Micro ATX \ E-ATX \ Mini ITX \ SSI-CEB |
Description
Mid Tower case in black color, supports motherboards of type ATX, Micro ATX, E-ATX, Mini ITX, and SSI-CEB. The dimensions of the case are 222 mm width, 467 mm height, and 450 mm depth. It includes front ports for USB 3.0, Earphone/Mic, and USB Type-C. The case offers space for the installation of one 3.5-inch hard drive and up to three + one 2.5-inch hard drives. The maximum CPU cooler height is 170 mm, and the thermal design includes dynamic GP-18 fans sized 2x180 mm. The maximum supported graphics card length is 330 mm.
Specifications Computer Case FRACTAL DESIGN TORRENT COMPACT SOLID
General
| Case Type | Mid Tower |
|---|---|
| Color | Black |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 3+1 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 1 |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 170 |
| Notes | Max GPU Length 330 mm |
| Thermal Design | Included Fans Dynamic GP-18 2x180mm |
Connections
| Front Ports | USB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ E-ATX \ Mini ITX \ SSI-CEB |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=222 H=467 D=450 mm |