Computer Case FRACTAL DESIGN TORRENT RGB TG CLEAR TINT
₪1280.00
Computer Case FRACTAL DESIGN TORRENT RGB TG CLEAR TINT
In stock
Product code: DESIGN-FD-C-TOR1A-07
Fractal Design
Brand
₪1280.00
Price without VAT: ₪1094.02
Specification
| Case TypeFull Tower | ColorWhite | 2.5" Drive Bays4 |
| 3.5" Drive Bays2 | Lighting TypeARGB | Maximum CPU Cooler Height (mm)185 |
| NotesMax GPU Length 460 mm | Thermal DesignIncluded Fans: Front 2x180mm & Bottom 3x140mm | Front PortsUSB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C |
Description
Full Tower case in white color, supports motherboards of type ATX, Micro ATX, E-ATX, Mini ITX, SSI-EEB, and SSI-CEB. The dimensions of the case are 242 mm width, 530 mm height, and 544 mm depth. It includes front USB 3.0 ports, an Earphone/Mic connection, and USB Type-C. The case is equipped with ARGB lighting and can accommodate up to 2 Hard Drive bays of 3.5 inches and 4 bays of 2.5 inches. The maximum CPU cooler height is 185 mm, with a thermal design that includes 2 front fans of 180 mm and 3 bottom fans of 140 mm. The maximum supported graphics card length is 460 mm.
Specifications Computer Case FRACTAL DESIGN TORRENT RGB TG CLEAR TINT
General
| Case Type | Full Tower |
|---|---|
| Color | White |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 4 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 2 |
| Lighting Type | ARGB |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 185 |
| Notes | Max GPU Length 460 mm |
| Thermal Design | Included Fans: Front 2x180mm & Bottom 3x140mm |
Connections
| Front Ports | USB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ E-ATX \ Mini ITX \ SSI-EEB \ SSI-CEB |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=242 H=530 D=544 mm |