Computer Case FRACTAL DESIGN NORTH WHITE
₪794.00
Computer Case FRACTAL DESIGN NORTH WHITE
Specification
| Case TypeMid Tower | ColorWhite | 2.5" Drive Bays2+2 |
| 3.5" Drive Bays2 | Maximum CPU Cooler Height (mm)140 \ 170 | NotesMax GPU Length 355 mm |
| Thermal DesignIncluded PWM Fans Front 2x140mm | Front PortsUSB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C | Motherboard CompatibilityATX \ Micro ATX \ Mini ITX |
Description
White Mid Tower case, supports ATX, Micro ATX, and Mini ITX motherboards. The dimensions of the case are 215 mm width, 469 mm height, and 447 mm depth. It includes front ports for USB 3.0, Earphone/Mic, and USB Type-C. The case offers space for two 3.5-inch hard drives and four 2.5-inch drives (2+2). The maximum CPU cooler height is 140 mm or 170 mm, depending on the cooling system. The thermal design includes 2x140 mm PWM technology fans at the front. The maximum supported graphics card length is 355 mm.
Specifications Computer Case FRACTAL DESIGN NORTH WHITE
General
| Case Type | Mid Tower |
|---|---|
| Color | White |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 2+2 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 2 |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 140 \ 170 |
| Notes | Max GPU Length 355 mm |
| Thermal Design | Included PWM Fans Front 2x140mm |
Connections
| Front Ports | USB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=215 H=469 D=447 mm |