Computer Case FRACTAL DESIGN MESHIFY 3 XL BLACK RGB TG LIGHT TINT
₪1071.00
Computer Case FRACTAL DESIGN MESHIFY 3 XL BLACK RGB TG LIGHT TINT
In stock
Product code: DESIGN-FD-C-MES3X-04
Fractal Design
Brand
₪1071.00
Price without VAT: ₪915.38
Specification
| Case TypeFull Tower | ColorBlack | 2.5" Drive Bays1+4 |
| 3.5" Drive Bays2 | Lighting TypeARGB | Maximum CPU Cooler Height (mm)180 |
| NotesMax GPU Length 512 mm | Thermal DesignIncluded Momentum RGB Fans 3x140mm | Front PortsEarphone/Mic \ USB Type-C \ USB 3.2 |
Description
Full Tower case in black, compatible with ATX, Micro ATX, E-ATX, Mini ITX, SSI-EEB, SSI-CEB, and EE-ATX motherboards. The dimensions of the case are 245 mm width, 515 mm height, and 575 mm depth. The case is equipped with front ports including Earphone/Mic connection, USB Type-C, and USB 3.2. ARGB lighting adds an aesthetic touch, while the thermal design includes 3 Momentum RGB fans with a diameter of 140 mm. The case supports the installation of 2 x 3.5-inch drives and 5 x 2.5-inch drives (1+4). The maximum CPU cooler height is 180 mm, and the maximum graphics card length is 512 mm.
Specifications Computer Case FRACTAL DESIGN MESHIFY 3 XL BLACK RGB TG LIGHT TINT
General
| Case Type | Full Tower |
|---|---|
| Color | Black |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 1+4 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 2 |
| Lighting Type | ARGB |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 180 |
| Notes | Max GPU Length 512 mm |
| Thermal Design | Included Momentum RGB Fans 3x140mm |
Connections
| Front Ports | Earphone/Mic \ USB Type-C \ USB 3.2 |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ E-ATX \ Mini ITX \ SSI-EEB \ SSI-CEB \ EE-ATX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=245 H=515 D=575 mm |