Computer Case FRACTAL DESIGN MESHIFY 3 XL BLACK SOLID
₪974.00
Computer Case FRACTAL DESIGN MESHIFY 3 XL BLACK SOLID
Specification
| Case TypeFull Tower | ColorBlack | 2.5" Drive Bays1+4 |
| 3.5" Drive Bays2 | Maximum CPU Cooler Height (mm)180 | NotesMax GPU Length 512 mm |
| Thermal DesignIncluded Momentum Fans 3x140mm | Front PortsEarphone/Mic \ USB Type-C \ USB 3.2 | Motherboard CompatibilityATX \ Micro ATX \ E-ATX \ Mini ITX \ SSI-EEB \ SSI-CEB \ EE-ATX |
Description
Full Tower case in black, supports ATX, Micro ATX, E-ATX, Mini ITX, SSI-EEB, SSI-CEB, and EE-ATX motherboards. The dimensions of the case are 245 mm width, 515 mm height, and 575 mm depth. Includes front ports for Earphone/Mic, USB Type-C, and USB 3.2. The case offers space for 2 x 3.5-inch Hard Drives and 1+4 x 2.5-inch drives. The maximum CPU cooler height is 180 mm. Advanced thermal design with 3 x 140 mm Momentum fans. Maximum graphics card length is 512 mm.
Specifications Computer Case FRACTAL DESIGN MESHIFY 3 XL BLACK SOLID
General
| Case Type | Full Tower |
|---|---|
| Color | Black |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 1+4 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 2 |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 180 |
| Notes | Max GPU Length 512 mm |
| Thermal Design | Included Momentum Fans 3x140mm |
Connections
| Front Ports | Earphone/Mic \ USB Type-C \ USB 3.2 |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ E-ATX \ Mini ITX \ SSI-EEB \ SSI-CEB \ EE-ATX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=245 H=515 D=575 mm |