Computer Case FRACTAL DESIGN MESHIFY 3 BLACK RGB TG LIGHT TINT
₪901.00
Computer Case FRACTAL DESIGN MESHIFY 3 BLACK RGB TG LIGHT TINT
Specification
| Case TypeMid Tower | ColorBlack | 2.5" Drive Bays4+2 |
| 3.5" Drive Bays2 | Lighting TypeARGB | Maximum CPU Cooler Height (mm)170 |
| NotesMax GPU Length 349 mm | Thermal DesignIncluded Momentum Fans 3x120mm or 3x140mm | Front PortsEarphone/Mic \ USB Type-C \ USB 3.2 |
Description
Mid Tower case in black color, supports ATX, Micro ATX, E-ATX, and Mini ITX motherboards. The dimensions of the case are 229 mm width, 507 mm height, and 433 mm depth. It includes front ports for Earphone/Mic, USB Type-C, and USB 3.2. The case is equipped with ARGB lighting and can accommodate up to 2 x 3.5-inch Hard Drives and 4+2 x 2.5-inch drives. The maximum CPU cooler height is 170 mm, and the thermal design includes 120 mm or 140 mm fans. The maximum graphics card length is 349 mm.
Specifications Computer Case FRACTAL DESIGN MESHIFY 3 BLACK RGB TG LIGHT TINT
General
| Case Type | Mid Tower |
|---|---|
| Color | Black |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 4+2 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 2 |
| Lighting Type | ARGB |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 170 |
| Notes | Max GPU Length 349 mm |
| Thermal Design | Included Momentum Fans 3x120mm or 3x140mm |
Connections
| Front Ports | Earphone/Mic \ USB Type-C \ USB 3.2 |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ E-ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=229 H=507 D=433 mm |