Computer Case FRACTAL DESIGN MESHIFY 3 AMBIENCE PRO RGB BLACK TG LIGHT TINT
₪1168.00
Computer Case FRACTAL DESIGN MESHIFY 3 AMBIENCE PRO RGB BLACK TG LIGHT TINT
In stock
Product code: DESIGN-FD-C-MES3A-03
Fractal Design
Brand
₪1168.00
Price without VAT: ₪998.29
Specification
| Case TypeMid Tower | ColorBlack | 2.5" Drive Bays2+4 |
| 3.5" Drive Bays2 | Lighting TypeARGB | Maximum CPU Cooler Height (mm)170 |
| NotesMax GPU Length 349 mm | Thermal DesignIncluded Momentum Fans 3x140mm or 3x120mm | Front PortsEarphone/Mic \ USB Type-C \ USB 3.2 |
Description
Mid Tower case in black, supporting ATX, Micro ATX, E-ATX, and Mini ITX motherboards. The dimensions of the case are 229 mm in width, 507 mm in height, and 433 mm in depth. It includes front ports for headphones/microphone, USB Type-C, and USB 3.2. The case is equipped with ARGB lighting and can accommodate up to 2 hard drives of 3.5 inches and 2+4 drives of 2.5 inches. The maximum CPU cooler height is 170 mm, and the thermal design includes fans of 3x140 mm or 3x120 mm. The maximum graphics card length is 349 mm.
Specifications Computer Case FRACTAL DESIGN MESHIFY 3 AMBIENCE PRO RGB BLACK TG LIGHT TINT
General
| Case Type | Mid Tower |
|---|---|
| Color | Black |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 2+4 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 2 |
| Lighting Type | ARGB |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 170 |
| Notes | Max GPU Length 349 mm |
| Thermal Design | Included Momentum Fans 3x140mm or 3x120mm |
Connections
| Front Ports | Earphone/Mic \ USB Type-C \ USB 3.2 |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ E-ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=229 H=507 D=433 mm |