Computer Case FRACTAL DESIGN MESHIFY 3 BLACK SOLID
₪804.00
Computer Case FRACTAL DESIGN MESHIFY 3 BLACK SOLID
Specification
| Case TypeMid Tower | ColorBlack | 2.5" Drive Bays2+4 |
| 3.5" Drive Bays2 | Maximum CPU Cooler Height (mm)170 | NotesMax GPU Length 349 mm |
| Thermal DesignIncluded Momentum Fans 3x140mm | Front PortsEarphone/Mic \ USB Type-C \ USB 3.2 | Motherboard CompatibilityATX \ Micro ATX \ E-ATX \ Mini ITX |
Description
Mid Tower case in black, compatible with ATX, Micro ATX, E-ATX, and Mini ITX motherboards. The dimensions of the case are 229 mm width, 507 mm height, and 433 mm depth. It includes front ports for Earphone/Mic, USB Type-C, and USB 3.2. The case supports two 3.5-inch hard drives and six 2.5-inch drives (2+4). The maximum CPU cooler height is 170 mm, and the thermal design includes three 140 mm Momentum fans. The maximum graphics card length is 349 mm.
Specifications Computer Case FRACTAL DESIGN MESHIFY 3 BLACK SOLID
General
| Case Type | Mid Tower |
|---|---|
| Color | Black |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 2+4 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 2 |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 170 |
| Notes | Max GPU Length 349 mm |
| Thermal Design | Included Momentum Fans 3x140mm |
Connections
| Front Ports | Earphone/Mic \ USB Type-C \ USB 3.2 |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ E-ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=229 H=507 D=433 mm |