FRACTAL DESIGN ERA 2 CHARCOAL
₪1145.00
FRACTAL DESIGN ERA 2 CHARCOAL
In stock
Product code: DESIGN-FD-C-ERA2N-02
Fractal Design
Brand
₪1145.00
Price without VAT: ₪978.63
Specification
| Case TypeSFF | ColorGray | 2.5" Drive Bays2 |
| Maximum CPU Cooler Height (mm)70 | NotesMax GPU Length 326 mm | Power SupplySupport SFX, SFX-L |
| Thermal DesignIncluded Aspect PWM Fans 2x120mm | Front PortsUSB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C | Motherboard CompatibilityMini ITX |
Description
Gray SFF case, compatible with Mini ITX motherboards, with compact dimensions of 166 mm width, 310 mm height, and 325 mm depth. The case is equipped with front USB 3.0 ports, Earphone/Mic, and USB Type-C, and provides support for SFX and SFX-L power supplies. It can accommodate up to two 2.5-inch hard drives, and the maximum CPU cooler height is 70 mm. The thermal design includes two 120 mm fans with PWM technology, and the case supports a maximum graphics card length of 326 mm.
Specifications FRACTAL DESIGN ERA 2 CHARCOAL
General
| Case Type | SFF |
|---|---|
| Color | Gray |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 2 |
|---|---|
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 70 |
| Notes | Max GPU Length 326 mm |
| Power Supply | Support SFX, SFX-L |
| Thermal Design | Included Aspect PWM Fans 2x120mm |
Connections
| Front Ports | USB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=166 H=310 D=325 mm |