Computer Case FRACTAL DESIGN EPOCH XL WHITE TG RGB CLEAR TINT
₪827.00
Computer Case FRACTAL DESIGN EPOCH XL WHITE TG RGB CLEAR TINT
Specification
| Case TypeMid Tower | ColorWhite | 2.5" Drive Bays2+2 |
| 3.5" Drive Bays2 | Lighting TypeARGB | Maximum CPU Cooler Height (mm)170 |
| NotesMax GPU Length 370 mm | Thermal DesignIncluded Fans 3x120mm or 2x140mm | Front PortsUSB 2.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C |
Description
White Mid Tower case, supports ATX, Micro ATX, and Mini ITX motherboards. The dimensions of the case are 215 mm width, 469 mm height, and 447 mm depth. It includes front USB 2.0 ports, an Earphone/Mic connection, and a USB Type-C port. The case is equipped with ARGB lighting and can accommodate up to 2 Hard Drive bays for 3.5-inch drives and 4 bays for 2.5-inch drives (2+2). The maximum CPU cooler height is 170 mm, and the thermal design includes 3x120 mm or 2x140 mm fans. The maximum length for a graphics card is 370 mm.
Specifications Computer Case FRACTAL DESIGN EPOCH XL WHITE TG RGB CLEAR TINT
General
| Case Type | Mid Tower |
|---|---|
| Color | White |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 2+2 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 2 |
| Lighting Type | ARGB |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 170 |
| Notes | Max GPU Length 370 mm |
| Thermal Design | Included Fans 3x120mm or 2x140mm |
Connections
| Front Ports | USB 2.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=215 H=469 D=447 mm |