Computer Case FRACTAL DESIGN EPOCH XL BLACK TG RGB LIGHT TINT
₪827.00
Computer Case FRACTAL DESIGN EPOCH XL BLACK TG RGB LIGHT TINT
Specification
| Case TypeMid Tower | ColorBlack | 2.5" Drive Bays2+2 |
| 3.5" Drive Bays2 | Lighting TypeARGB | Maximum CPU Cooler Height (mm)170 |
| NotesMax GPU Length 370 mm | Thermal DesignIncluded Fans 3x120mm or 2x140mm | Front PortsUSB 2.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C |
Description
Mid Tower case in black, supports ATX, Micro ATX, and Mini ITX motherboards. The dimensions of the case are 215 mm width, 469 mm height, and 447 mm depth. It includes front USB 2.0 ports, Earphone/Mic connection, and USB Type-C. The case is equipped with ARGB lighting, supports two 3.5-inch hard drives and four 2.5-inch drives (2+2). The maximum CPU cooler height is 170 mm, and the thermal design includes fans in a 3x120 or 2x140 mm configuration. The maximum length of the graphics card is 370 mm.
Specifications Computer Case FRACTAL DESIGN EPOCH XL BLACK TG RGB LIGHT TINT
General
| Case Type | Mid Tower |
|---|---|
| Color | Black |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 2+2 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 2 |
| Lighting Type | ARGB |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 170 |
| Notes | Max GPU Length 370 mm |
| Thermal Design | Included Fans 3x120mm or 2x140mm |
Connections
| Front Ports | USB 2.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=215 H=469 D=447 mm |