Computer Case FRACTAL DESIGN DEFINE 7 COMPACT
₪648.00
Computer Case FRACTAL DESIGN DEFINE 7 COMPACT
Specification
| Case TypeMid Tower | ColorBlack | 2.5" Drive Bays2+2 |
| 3.5" Drive Bays2 | Maximum CPU Cooler Height (mm)165 | NotesMax GPU Length 341 mm |
| Thermal DesignIncluded Dynamic X2 Fans 1x120mm & 1x140mm | Front PortsUSB 2.0 \ USB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C | Motherboard CompatibilityATX \ Micro ATX \ Mini ITX |
Description
Mid Tower case in black, supports ATX, Micro ATX, and Mini ITX motherboards. Its dimensions are 210 mm width, 474 mm height, and 427 mm depth. The case is equipped with front ports including USB 2.0, USB 3.0, Earphone/Mic connection, and USB Type-C. It supports two 3.5-inch hard drives and four 2.5-inch drives (2+2). The maximum CPU cooler height is 165 mm. Its thermal design includes a 120 mm fan and a 140 mm fan from the Dynamic X2 model. The maximum supported graphics card length is 341 mm.
Specifications Computer Case FRACTAL DESIGN DEFINE 7 COMPACT
General
| Case Type | Mid Tower |
|---|---|
| Color | Black |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 2+2 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 2 |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 165 |
| Notes | Max GPU Length 341 mm |
| Thermal Design | Included Dynamic X2 Fans 1x120mm & 1x140mm |
Connections
| Front Ports | USB 2.0 \ USB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=210 H=474 D=427 mm |