Original HP 650 Black Ink Cartridge for HP DeskJet Ink Advantage Printers
₪58.00
Original HP 650 Black Ink Cartridge for HP DeskJet Ink Advantage Printers
Specification
| ColorBlack | ManufacturerHP | ModelCZ101AE |
| Product TypeInk Cartridge | Series650 | Compatible PrintersHP DeskJet Ink Advantage 1015 / 1515 / 2515 / 2545 / 2645 / 3515 / 3545 / 4515 / 4645 |
| Depth37 mm | Height115 mm | Weight0.04 kg |
Description
Original HP 650 ink cartridge model CZ101AE in black, featuring HP Thermal Inkjet printing technology with TIJ 2.X Gen III technology, pigment-based ink, a print yield of up to 360 pages, and 6ml ink capacity. Compatible with HP DeskJet Ink Advantage 1015 / 1515 / 2515 / 2545 / 2645 / 3515 / 3545 / 4515 / 4645 printers. Features fade-resistant printing and recycled content, backed by a 1-month warranty from Data Pol.
Specifications Original HP 650 Black Ink Cartridge for HP DeskJet Ink Advantage Printers
General
| Color | Black |
|---|---|
| Manufacturer | HP |
| Model | CZ101AE |
| Product Type | Ink Cartridge |
| Series | 650 |
Compatibility
| Compatible Printers | HP DeskJet Ink Advantage 1015 / 1515 / 2515 / 2545 / 2645 / 3515 / 3545 / 4515 / 4645 |
|---|
Dimensions and Weight
| Depth | 37 mm |
|---|---|
| Height | 115 mm |
| Weight | 0.04 kg |
| Width | 113 mm |
Printing
| Ink Type | Pigment-Based |
|---|---|
| Ink Volume | 6 ml |
| Page Yield | Up to 360 Pages |
| Print Resolution Technology | TIJ 2.X Gen III |
| Printing Technology | HP Thermal Inkjet |
Additional Features
| Fade Resistance | Yes |
|---|---|
| Original Cartridge | Yes |
| Recycled Content | Yes |
| XL High Yield Cartridge | No |
Warranty
| Service Provider | Data Pool |
|---|---|
| Warranty Period | One Month |