Computer Case ANTEC CX300M RGB
₪214.00
Computer Case ANTEC CX300M RGB
Specification
| Case TypeMini Tower | ColorBlack | 2.5" Drive Bays1+1 |
| 3.5" Drive Bays2 | Lighting TypeRGB | Maximum CPU Cooler Height (mm)170 |
| NotesMaximum GPU Length 420 mm | Thermal DesignPre-installed RGB Fans: Right Side 2x120mm & Rear 1x120mm | Front PortsUSB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C |
Description
Mini Tower case in black, supports Micro ATX and Mini ITX motherboards. The dimensions of the case are 219 mm width, 417 mm height, and 450 mm depth. The case is equipped with front USB 3.0 ports, Earphone/Mic connection, and USB Type-C. RGB lighting adds a design touch, with pre-installed RGB fans on the right side (2x120mm) and at the rear (1x120mm) to enhance thermal design. The case supports two 3.5-inch Hard Drives and one 2.5-inch drive, with the option to add an additional 2.5-inch drive. The maximum CPU cooler height is 170 mm, and the maximum allowed length for the graphics card is 420 mm.
Specifications Computer Case ANTEC CX300M RGB
General
| Case Type | Mini Tower |
|---|---|
| Color | Black |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 1+1 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 2 |
| Lighting Type | RGB |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 170 |
| Notes | Maximum GPU Length 420 mm |
| Thermal Design | Pre-installed RGB Fans: Right Side 2x120mm & Rear 1x120mm |
Connections
| Front Ports | USB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | Micro ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=219 H=417 D=450 mm |