Computer Case NZXT H9 ELITE WHITE
₪1071.00
Computer Case NZXT H9 ELITE WHITE
Specification
| Case TypeMid Tower | ColorWhite | 2.5" Drive Bays4+2 |
| 3.5" Drive Bays2 | Lighting TypeARGB | Maximum CPU Cooler Height (mm)165 |
| NotesMax GPU Length 435 mm | Thermal DesignIncludes Fans: 3x120mm RGB Duo & 1x120mm Quiet Airflow | Front PortsEarphone/Mic \ USB Type-C \ USB 3.2 |
Description
White Mid Tower case, compatible with ATX, Micro ATX, and Mini ITX motherboards. The dimensions of the case are 290 mm width, 495 mm height, and 466 mm depth. The case is equipped with front ports including Earphone/Mic connection, USB Type-C, and USB 3.2. ARGB lighting adds a touch of color and dynamism. The case supports two 3.5-inch hard drives and four 2.5-inch drives with the option to add two more. The maximum CPU cooler height is 165 mm. Advanced thermal design includes three 120 mm fans with RGB Duo lighting and an additional 120 mm fan to enhance airflow. The maximum supported graphics card length is 435 mm.
Specifications Computer Case NZXT H9 ELITE WHITE
General
| Case Type | Mid Tower |
|---|---|
| Color | White |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 4+2 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 2 |
| Lighting Type | ARGB |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 165 |
| Notes | Max GPU Length 435 mm |
| Thermal Design | Includes Fans: 3x120mm RGB Duo & 1x120mm Quiet Airflow |
Connections
| Front Ports | Earphone/Mic \ USB Type-C \ USB 3.2 |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=290 H=495 D=466 mm |