Computer Case NZXT H7 FLOW WHITE
₪555.00
Computer Case NZXT H7 FLOW WHITE
Specification
| Case TypeMid Tower | ColorWhite | 2.5" Drive Bays2+2 |
| 3.5" Drive Bays2 | Maximum CPU Cooler Height (mm)185 | NotesMax GPU Length 410 mm |
| Thermal DesignQuiet Airflow Fans 2x120mm | Front PortsEarphone/Mic \ USB Type-C \ USB 3.2 | Motherboard CompatibilityATX \ Micro ATX \ E-ATX \ Mini ITX |
Description
White Mid Tower case, compatible with ATX, Micro ATX, E-ATX, and Mini ITX motherboards. The dimensions of the case are H=505mm, W=230mm, D=480mm. It includes front ports for Earphone/Mic, USB Type-C, and USB 3.2. The case supports two 3.5-inch hard drives and two additional 2.5-inch drives, with the option to add two more of the same size. The maximum height for CPU cooling is 185mm, and the thermal design includes a quiet 2x120mm fan. The maximum length for a graphics card is 410mm.
Specifications Computer Case NZXT H7 FLOW WHITE
General
| Case Type | Mid Tower |
|---|---|
| Color | White |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 2+2 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 2 |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 185 |
| Notes | Max GPU Length 410 mm |
| Thermal Design | Quiet Airflow Fans 2x120mm |
Connections
| Front Ports | Earphone/Mic \ USB Type-C \ USB 3.2 |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ E-ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | H=505 W=230 D=480 mm |