Original HP 83A Black Toner Cartridge for HP LaserJet Pro Printers
₪425.00
Original HP 83A Black Toner Cartridge for HP LaserJet Pro Printers
Specification
| ColorBlack | ManufacturerHP | Model83A CF283A |
| Product TypeLaser Printer Toner | Series83A | Compatible PrintersHP LaserJet Pro M201dw / M201n / MFP M125a / M125nw / M127fn / M127fw / M225dn / M225dw |
| Depth113 mm | Height125 mm | Weight0.83 kg |
Description
Original HP 83A toner cartridge model CF283A in black, featuring Laser printing technology with JetIntelligence technology and a print yield of approximately 1,500 pages. Compatible with HP LaserJet Pro M201dw / M201n / MFP M125a / M125nw / M127fn / M127fw / M225dn / M225dw printers. Features fade-resistant printing and recycled content, backed by a 1-month HP warranty.
Specifications Original HP 83A Black Toner Cartridge for HP LaserJet Pro Printers
General
| Color | Black |
|---|---|
| Manufacturer | HP |
| Model | 83A CF283A |
| Product Type | Laser Printer Toner |
| Series | 83A |
Compatibility
| Compatible Printers | HP LaserJet Pro M201dw / M201n / MFP M125a / M125nw / M127fn / M127fw / M225dn / M225dw |
|---|
Dimensions and Weight
| Depth | 113 mm |
|---|---|
| Height | 125 mm |
| Weight | 0.83 kg |
| Width | 375 mm |
Printing
| Ink Type | Toner |
|---|---|
| Page Yield | Approximately 1,500 Pages |
| Print Resolution Technology | JetIntelligence |
| Printing Technology | Laser |
Additional Features
| Fade Resistance | Yes |
|---|---|
| Original Cartridge | Yes |
| Recycled Content | Yes |
| XL High Yield Cartridge | No |
Warranty
| Service Provider | HP |
|---|---|
| Warranty Period | One Month |