Computer Case NZXT H510 MATTE BLACK/RED
₪394.00
Computer Case NZXT H510 MATTE BLACK/RED
Specification
| Case TypeMid Tower | ColorBlack \ Red | 2.5" Drive Bays2+1 |
| 3.5" Drive Bays2+1 | Maximum CPU Cooler Height (mm)165 | NotesMax GPU Length 381 mm |
| Thermal DesignIncluded Fans: Top 1x120mm & Rear 1x120mm | Front PortsEarphone/Mic \ USB Type-C \ USB 3.2 | Motherboard CompatibilityATX \ Micro ATX \ Mini ITX |
Description
Mid Tower case in black and red, supports ATX, Micro ATX, and Mini ITX motherboards. The dimensions of the case are 210 mm width, 460 mm height, and 428 mm depth. The case is equipped with front ports for Earphone/Mic, USB Type-C, and USB 3.2. It supports the installation of 2+1 3.5-inch drives and 2+1 2.5-inch drives. The maximum CPU cooler height is 165 mm, and the thermal design includes a 120 mm fan at the top and an additional 120 mm fan at the rear. The maximum supported graphics card length is 381 mm.
Specifications Computer Case NZXT H510 MATTE BLACK/RED
General
| Case Type | Mid Tower |
|---|---|
| Color | Black \ Red |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 2+1 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 2+1 |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 165 |
| Notes | Max GPU Length 381 mm |
| Thermal Design | Included Fans: Top 1x120mm & Rear 1x120mm |
Connections
| Front Ports | Earphone/Mic \ USB Type-C \ USB 3.2 |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=210 H=460 D=428 mm |