Computer Case ANTEC C8 AR RGB
₪550.00
Computer Case ANTEC C8 AR RGB
Specification
| Case TypeMid Tower | ColorBlack | 2.5" Drive Bays4 |
| 3.5" Drive Bays2 | Lighting TypeARGB | Maximum CPU Cooler Height (mm)175 |
| NotesMax GPU Length ≤ 440 mm | Thermal DesignIncluded Tranquil ARGB PWM Fans: Bottom Reverse 2x160mm & Rear 1x140mm | Front PortsUSB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C |
Description
Mid Tower case in black, compatible with ATX, Micro ATX, E-ATX, and Mini ITX motherboards. The dimensions of the case are 303 mm width, 476 mm height, and 464 mm depth. The case is equipped with front USB 3.0, Earphone/Mic, and USB Type-C ports, and offers ARGB lighting. It can accommodate up to 2 x 3.5-inch drives and up to 4 x 2.5-inch drives. The maximum CPU cooler height is 175 mm, and the thermal design includes quiet 160 mm ARGB PWM fans at the front and a 140 mm fan at the rear. The maximum allowed length for the graphics card is 440 mm.
Specifications Computer Case ANTEC C8 AR RGB
General
| Case Type | Mid Tower |
|---|---|
| Color | Black |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 4 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 2 |
| Lighting Type | ARGB |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 175 |
| Notes | Max GPU Length ≤ 440 mm |
| Thermal Design | Included Tranquil ARGB PWM Fans: Bottom Reverse 2x160mm & Rear 1x140mm |
Connections
| Front Ports | USB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ E-ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=303 H=476 D=464 mm |