Computer Case ANTEC C7 AR RGB WHITE
₪546.00
Computer Case ANTEC C7 AR RGB WHITE
Specification
| Case TypeMid Tower | ColorWhite | 2.5" Drive Bays2+3 |
| 3.5" Drive Bays3 | Lighting TypeARGB | Maximum CPU Cooler Height (mm)180 |
| NotesMax GPU Length ≤ 450 mm | Thermal DesignIncluded ARGB PWM Fans: Right Side 3x120mm & Rear 1x140mm | Front PortsUSB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C \ RGB Controller |
Description
Mid Tower case in white, compatible with ATX, Micro ATX, E-ATX, and Mini ITX motherboards. The dimensions of the case are 241 mm width, 504 mm height, and 485 mm depth. It includes front ports for USB 3.0, Earphone/Mic, USB Type-C, and an RGB Controller. ARGB lighting adds an aesthetic touch, with the option to install 3 hard drives of 3.5 inches and 2+3 drives of 2.5 inches. The maximum height for CPU cooling is 180 mm. The case is equipped with ARGB PWM fans, featuring 3 fans of 120 mm on the right side and a 140 mm fan at the rear. The maximum length for a graphics card is 450 mm.
Specifications Computer Case ANTEC C7 AR RGB WHITE
General
| Case Type | Mid Tower |
|---|---|
| Color | White |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 2+3 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 3 |
| Lighting Type | ARGB |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 180 |
| Notes | Max GPU Length ≤ 450 mm |
| Thermal Design | Included ARGB PWM Fans: Right Side 3x120mm & Rear 1x140mm |
Connections
| Front Ports | USB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C \ RGB Controller |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ E-ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=241 H=504 D=485 mm |