Computer Case ANTEC C3 AR RGB WHITE
₪375.00
Computer Case ANTEC C3 AR RGB WHITE
Specification
| Case TypeMid Tower | ColorWhite | 2.5" Drive Bays3+1 |
| 3.5" Drive Bays1 | Lighting TypeARGB | Maximum CPU Cooler Height (mm)160 |
| NotesMax GPU Length ≤ 415 mm | Thermal DesignIncluded ARGB Fans: Reverse Right Side 3x120mm & Rear 1x120mm | Front PortsUSB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C \ RGB Controller |
Description
White Mid Tower case, supports ATX, Micro ATX, and Mini ITX motherboards. The dimensions of the case are 210 mm width, 485 mm height, and 470 mm depth. The case is equipped with front USB 3.0 ports, Earphone/Mic connection, USB Type-C, and RGB Controller. ARGB lighting adds an aesthetic touch, with included 120 mm fans: three on the right side and one additional fan at the rear. The case supports 3.5-inch Hard Drive (1 unit) and 2.5-inch (3+1 units). The maximum height for CPU cooling is 160 mm, and the maximum length for a graphics card is 415 mm.
Specifications Computer Case ANTEC C3 AR RGB WHITE
General
| Case Type | Mid Tower |
|---|---|
| Color | White |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 3+1 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 1 |
| Lighting Type | ARGB |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 160 |
| Notes | Max GPU Length ≤ 415 mm |
| Thermal Design | Included ARGB Fans: Reverse Right Side 3x120mm & Rear 1x120mm |
Connections
| Front Ports | USB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C \ RGB Controller |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=210 H=485 D=470 mm |