Computer Case ANTEC C3 AR RGB
₪351.00
Computer Case ANTEC C3 AR RGB
Specification
| Case TypeMid Tower | ColorBlack | 2.5" Drive Bays3+1 |
| 3.5" Drive Bays1 | Lighting TypeARGB | Maximum CPU Cooler Height (mm)160 |
| NotesMax GPU Length ≤ 415 mm | Thermal DesignIncluded ARGB Fans: Reverse Right Side 3x120mm & Rear 1x120mm | Front PortsUSB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C \ RGB Controller |
Description
Mid Tower case in black color, supports ATX, Micro ATX, and Mini ITX motherboards. Its dimensions are 210 mm width, 485 mm height, and 470 mm depth. The case is equipped with front ports including USB 3.0, Earphone/Mic connection, USB Type-C, and RGB Controller. ARGB lighting is integrated into the case, with the option to install 1 x 3.5-inch hard drive and 3+1 x 2.5-inch drives. The maximum height for CPU cooling is 160 mm. The thermal design includes ARGB fans, with 3 x 120 mm fans on the right side and 1 x 120 mm fan at the rear. The maximum length for a graphics card is 415 mm.
Specifications Computer Case ANTEC C3 AR RGB
General
| Case Type | Mid Tower |
|---|---|
| Color | Black |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 3+1 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 1 |
| Lighting Type | ARGB |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 160 |
| Notes | Max GPU Length ≤ 415 mm |
| Thermal Design | Included ARGB Fans: Reverse Right Side 3x120mm & Rear 1x120mm |
Connections
| Front Ports | USB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C \ RGB Controller |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=210 H=485 D=470 mm |