Computer Case ANTEC AX90
₪307.00
Computer Case ANTEC AX90
Specification
| Case TypeMid Tower | ColorBlack | 2.5" Drive Bays2+1 |
| 3.5" Drive Bays2 | Lighting TypeARGB | Maximum CPU Cooler Height (mm)160 |
| NotesMax GPU Length ≤ 385 mm | Thermal DesignIncluded ARGB Fans: Front 3x120mm / Rear 1x120mm | Front PortsUSB 2.0 \ USB 3.0 \ Earphone/Mic \ RGB Controller |
Description
Mid Tower case in black color, compatible with ATX, Micro ATX, and Mini ITX motherboards. Its dimensions are 210 mm width, 486 mm height, and 473 mm depth. The case is equipped with front USB 2.0 and USB 3.0 ports, an Earphone/Mic connector, and an RGB Controller. ARGB lighting adds an aesthetic touch, with the option to install up to 2 x 3.5-inch Hard Drives and 2+1 x 2.5-inch drives. The maximum height for CPU cooling is 160 mm. The thermal design includes ARGB fans with 3 x 120 mm fans at the front and 1 x 120 mm fan at the back. The maximum length for a graphics card is 385 mm.
Specifications Computer Case ANTEC AX90
General
| Case Type | Mid Tower |
|---|---|
| Color | Black |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 2+1 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 2 |
| Lighting Type | ARGB |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 160 |
| Notes | Max GPU Length ≤ 385 mm |
| Thermal Design | Included ARGB Fans: Front 3x120mm / Rear 1x120mm |
Connections
| Front Ports | USB 2.0 \ USB 3.0 \ Earphone/Mic \ RGB Controller |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=210 H=486 D=473 mm |