Computer Case ANTEC AX83 RGB ELITE
₪190.00
Computer Case ANTEC AX83 RGB ELITE
Specification
| Case TypeMid Tower | ColorBlack | 2.5" Drive Bays2 |
| 3.5" Drive Bays1 | Lighting TypeRGB | Maximum CPU Cooler Height (mm)165 |
| NotesMaximum GPU Length ≤ 300 mm | Thermal DesignPre-installed RGB Fans: Front 3x120mm | Front PortsUSB 2.0 \ USB 3.0 \ Earphone/Mic \ RGB Controller |
Description
Mid Tower case in black color, supports motherboards of type ATX, Micro ATX, E-ATX, and Mini ITX. The dimensions of the case are 218 mm width, 486 mm height, and 380 mm depth. It includes front ports for USB 2.0, USB 3.0, Earphone/Mic connection, and RGB Controller. The case is equipped with RGB lighting and comes with pre-installed fans at the front sized 3x120 mm, and can accommodate one 3.5-inch hard drive and two 2.5-inch drives. The maximum CPU cooler height is 165 mm, and the maximum allowable length for a graphics card is 300 mm.
Specifications Computer Case ANTEC AX83 RGB ELITE
General
| Case Type | Mid Tower |
|---|---|
| Color | Black |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 2 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 1 |
| Lighting Type | RGB |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 165 |
| Notes | Maximum GPU Length ≤ 300 mm |
| Thermal Design | Pre-installed RGB Fans: Front 3x120mm |
Connections
| Front Ports | USB 2.0 \ USB 3.0 \ Earphone/Mic \ RGB Controller |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ E-ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=218 H=486 D=380 mm |