Computer Case ANTEC AX61 ELITE
₪199.00
Computer Case ANTEC AX61 ELITE
Specification
| Case TypeMid Tower | ColorBlack | 2.5" Drive Bays2+1 |
| 3.5" Drive Bays2 | Lighting TypeARGB | Maximum CPU Cooler Height (mm)160 |
| NotesMaximum GPU Length ≤ 320 mm | Thermal DesignIncluded ARGB Fans: Front & Rear 4x120mm | Front PortsUSB 2.0 \ USB 3.0 \ Earphone/Mic \ RGB Controller |
Description
Mid Tower case in black, compatible with ATX, Micro ATX, and Mini ITX motherboards. The dimensions of the case are 200 mm width, 449 mm height, and 405 mm depth. The case is equipped with front ports including USB 2.0, USB 3.0, headphone/microphone input, and RGB Controller. ARGB lighting adds an aesthetic touch, while the thermal design includes four 120 mm fans at the front and rear. The case supports two 3.5-inch hard drives and two additional 2.5-inch drives + one extra drive. The maximum CPU cooler height is 160 mm, and the maximum allowed length for the graphics card is 320 mm.
Specifications Computer Case ANTEC AX61 ELITE
General
| Case Type | Mid Tower |
|---|---|
| Color | Black |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 2+1 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 2 |
| Lighting Type | ARGB |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 160 |
| Notes | Maximum GPU Length ≤ 320 mm |
| Thermal Design | Included ARGB Fans: Front & Rear 4x120mm |
Connections
| Front Ports | USB 2.0 \ USB 3.0 \ Earphone/Mic \ RGB Controller |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=200 H=449 D=405 mm |